Se afișează postările cu eticheta Marea Egee. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Marea Egee. Afișați toate postările

joi, 11 septembrie 2008

Ziua 13 Thassos

Azi turul insulei; impresionat de nisipul fin al plajei unde ne-am cazat - Golden Beach , apoi de micuta plaja Aliki unde poti sta la umbra strugurilor ce acopera tavernele de pe mal si unde inoti printre pestisori in apa limpede ca la Brela in Croatia. Apoi am avut parte de o priveliste deosebita in Limenas(Thassos)de pe o colina unde se afla vechiul teatru. Apoi plaja locala pana soarele a apus peste muntele din spate.


E ultima zi libera din sejur, pt ca de maine urmeaza drum pana in tara fara cazare prin Turcia, la Marea Marmara si Bulgaria, intrare in tara pe la Vama Veche

aaa...si e plin de romani pe-aici. Tot ale noastresunt cele mai "bune" si (cam) singurele care fac topless.




Golden Beach pe harta , Skala Potamia parca ii mai zice asezarii






terasa noastra











Plaja noastra, se pare cea mai lunga din toata insula, plus ca e cu nisip






vedere spre sud...






....si spre nord









campingul de langa noi, seara foarte animat, corturile alea erau de inchiriat (vreo 4-5 euro pe zi, la care mai adaugi 5 euro pers si 2-3 euro de masina)












Plecam in turul insulei, cam 90km





















prima oprire: Paradise beach, suna prea exotic, asa ca lasam masina sus si coboram pe drumuletul asta vreo 2-300m pana jos la mare




















foarte fin nisipul si aici, intrare lina in apa










ne deplasam spre Aliki, loc recomandat de gazda noastra












localizarea pe harta








coboram prin interiorul unor terase/restaurante pana la apa




























noroc ca am prins locul asta spre final cand banii erau pe sfarsite altfel lasam multi din ei pe la restaurantele alea tipic grecesti. Cred ca erau neschimbate de zeci de ani. Incantatoare, ti se muiau genunchii de placere












































Gata cu Aliki

Plecam...si undeva in sud vestul insulei vedem in departare (poza de sus si de jos) muntele Athos . De undeva de-aici puteai lua vaporul catre Athos











deja din locul asta vedeam continentul






ajungem in capitala insulei Limenas (locul unde debarcasem aseara)....facand cu mana la pesti








prin Limenas (sau Thassos, la fel ca si denumirea insulei, cum mai apare pe unele harti)





Plimbandu-ne pe-acolo zarim un indicator spre Teatrul Antic, o luam la pas si ni se ofera o priveliste superba de acolo de sus






acustica naturala deosebita, se aude foarte clar din orice colt











probabil seara cand se mai dau spectacole, fundalul (orientat spre apus), peisajul face sa merite efortul urcarii dealului















tot prin Limenas-port


Ajungem inapoi la cazarea noastra dupa care o iau la pas pana in capatul lui Golden Beach












lume putina totusi, linistita,cei mai multi dormind pe sezlonguri , pe langa mine mai erau romani, bulgari(la fel de multi), unguri, englezi







nu era nimeni care sa ceara bani pentru folosirea sezlongurilor si umbrelelor





aaa...si in caz ca n-ati obervat mi-am facut cadou o palarie (sâc)






grup de mici bulgaroaice interpuse intre aparatul foto si muntele din spate (tot vreo 900-1000m). Probabil ca erau in tabara si fugeau de profesoare, caci s-au pus toate pe fumat mai incolo









Si pentru ca nu ma pricep asa bine la literatura o sa dau un copy-paste dupa byronero - forum.softpedia care descrie insula asa cum am simtit-o si eu:

DOMNILOR NU SPERATI CA VETI GASI HOTEL GEN ALL INCLUSIVE IN GRECIA!nu veti gasi opulenta si magazinele de fite din turcia sau franta!thassos este o insula linistita modesta pentru englezi si nemti care vin de vreo 30 ani,noi romani avand alte standarde de viata diferite de ei ,nu-i vom putea intelege ce cauta acolo! ei sunt satuli de aglomeratia si mofturile modernitatii si vin in aceasta insula boema si salbatica(pentru cei care au colindat insula si off road stiu de ce !) pentru a se recreea si nu pentru a-si etala masina si hainele de firma. acum incerc sa inteleg de ce noi romanii dorim sa avem ceea ce frapeaza , cateodata deranjeaza prin opulenta pe cei din jur pentru ca dorim sa nu parem saraci ,dar prin asta demonstram cat de saraci suntem sufleteste! am calatorit mult prin lume si am stat in rixos dar am stat si in camping in thassos.la rixos in turcia a fost '' sublim'' m-am intalnit cu figuri marcante al lumi interlope din romania si cu multi rusi prost crescuti plini de bani, in schimb in thassos am intalnit un actor simpatic din iasi cativa greci care cantau muzica traditionala si gen folk ,cativa francezi ziaristi care stateau seara si citeau o carte pe malul marii in fatza unei rulote, un bucurestean care avea un business frumusel care il facea sa doarma linistit sub pini la pranz si care filozofa fara sa vrea ''domnule daca vrei lux ti-l faci acasa acolo unde stai tot timpul. in concediu vreau altceva, vreau sa stau in natura !'' si m-am simtit minunat intre oameni acei ''simpli '' din camping care afara de bun simt si multa educatie si civilizatie lasase acasa purtarile lor cotidiene care iti puteau demonstra valoarea lor materiala si se bucurau de concediu !



slideshow Thassos:





Olympus postare anterioara <<<< >>> next Turkiye

Ziua 12 Olympus

Cred ca asa se scrie.


De fapt asta a fost doar in trecere in drum spre Katerini apoi Salonic-tranzit apoi insula Thassos.




Dimineata, in campingul din Kalambaka(langa meteore)








parca pozele ies mai frumoase acum










"Roze"







swimming pool








Plecam spre Trikala si Larisa unde vom ajung pe malul marii Egee la A1 Atena - Salonik
Drum de 4 benzi pana acolo










Dupa periferia Larisei (!?) cat pe ce sa ne inscriem gresit pe autostrada spre Lamia-Atena, in cele din urma am virat stanga spre Katerini - Salonik








Trecem peste ea si ne inscriem. vederea e spre sud>>Atena









in drum intram in Platamonas sa facem prima oara cunostinta cu Marea Egee











muntele Olimp in spate, vom vedea cat vom putea urca pe sosea cu masina









plaja, macar e nisip si marea e calda






imediat la drum si ...primul indicator...vom lua iesirea spre Litochoro













Litochoro e ultima localitate de unde incep ascensiunile baietii aia care-s cu muntii








urcam si urcam lasand marea in jos care se vede din ce in ce mai frumos de parca te-ai simti in avion, o vom edea mai bine la coborare











incercam sa ne ghidam, grele sanse







Prionia.aici se termina soseaua. restaurant, parcare, de aici incepe ascensiunea propriu-zisa.


Locatie: Pieria, Grecia (situat la 90 km de orasul Thesalonik si 425 km de capitala elena, Atena).
Altitudine: 2917m (Vf Mytikas)

Legendarul munte Olimp, era considerat `acoperisul lumii` si locasul zeilor in antichitate, fiind si cel mai inalt munte cunoscut al lumii civilizate de atunci.
Daca in antichitate, Olimpul era considerat locasul zeilor, locul de unde acestia guvernau lumea si destinele muritorilor, acum el a devenit loc de pelerinaj atat pentru iubitorii muntelui, cat si pentru cei pasionati de arta si cultura.

Alpinistii ii calca potecile pentru a ajunge pe varfurile sale inalte de pana la 2917m (vf Mytikas), iar turistii obisnuiti, se multumesc cu atractiile culturale, facand pelerinaje la templele antice sau manastirile crestine situate la poalele sale. Situl arheologie de la templul Dion este doar un exemplu, fiind si un loc unde se tine anual, in luna august, un festival de teatru antic.(sursa http://www.xtrem.ro/articole/985/muntele-olimp-_-intre-mit-si-realitate.html )





Traseul principal de pe Olimp, este cel de la Prionia, pana pe varfurile Skala si Myticas.
Acesta incepe chiar de la iesirea din orasul Litochoro, pe traseul marcat cu E4 (vezi harta mai jos), in directia Prionia.

Poti, de asemeni, inchiria o masina cu care sa urci prima parte a traseului, pana la Prionia (alt 1000m). La Prionia exista o parcare destul de incapatoare, unde poti lasa linistit masina pana la intoarcerea din traseu.

De la Prionia, urmand poteca larga si bine intretinuta, marcata cu certificarea E4 si din cand in cand, pe stanci apare o numerotare de la 1 in zona Prionia, la 400 in zona varfurilor. In zona varfurilor, traseele sunt indicate cu semne rosii pe stanci.

Traseul de la Prionia pe varful Myticas se poate face si intr-o singura zi:

- traseul Prionia -Refugiul A se face in 2 ½ - 3 ore;
- Refugiul A – Varful Skala (2800m) 3 – 3 1/2 ore.;
- portiunea de la Skala, la Myticas, se poate face in jumatate de ora.
O data ajunsi pe Varful Skala, se recomanda sa lasati rucsacii si alte bagaje incomode si sa parcurgeti ultima parte a traseului spre Varful Mytikas (2917m), fara bagaje sau bete. Urmeaza partea cea mai grea a traseului, un pasaj stancos, care poate fi trecut usor, dar necesita ajutorul mainilor, fiind un culoar destul de stramt




suntem cam la 1100m , inca 1800 pana in varf





6-7 ore pana in varf










las ca urc eu cu alta ocazie, cand voi veni pregatit







pana aici veneau taxiuri sa-i duca pe alpinisti inapoi jos





o ultima poza si coboram, trebuie sa ajungem pana in insula Thassos pana diseara












in planul secund 2 varfuri de peste 2900m

- Mytikas (2917m sau 2918.8 conform ultimelor masuratori;
Poate fi urcat prin Zonaria, pe un culoar de 200m sau dinspre Skala, avand de trecut un sector stancos foarte expus, dar destul de accesibil.
- Skolio (2911m) - pe fata nordica a vf Skolio se afla trasee de escalada.
- Stefani (2909m), cunoscut si ca "tronul lui Zeus". Traseul traverseaza un culoar asementor cu cel de la Skala la Myticas, doar ultimii cativa metrii, foarte expusi, impun miscari mai tehnice, nu foarte dificile.
- Skala (2866m).












point view - aegean sea








Litochoro jos sub noi, parca in poza nu pare spectaculos ca in realitate








daca nu s-ar vedea soseaua ai zice ca esti in avion si te pregatesti de aterizare







daca am fi acasa am zice"uite dom'le , numai in Romania poti vedea asa ceva"si ciobanul probabil ca ar fi injurat :)) ... dar aici pare ceva pitoresc...










in sfarsit aproape de nivelul marii, am gasit sa gasim si sa punem combustibil caci eram la ultima liniuta sus pe munte





aproape de Salonik....in stanga autostrada spre Skopje-Macedonia - Belgrad-Serbia si drumul mai scurt spre casa pentru cei din vestul Romaniei





Suntem imediat dupa Salonik pe A2 Egnatia Odos(Autostrada Egnatia) aia pe care am mers prin vestul Greciei pe la Ioannina, Igoumenitsa. Inainte duce spre Kavala ,ferry Thassos, Bulgaria, Turcia. Spre stanga aici e iesirea (drumul direct)spre Serres, Kulata, Sofia, Ruse, Giurgiu - Romania









portiuni de autostrada terminata cu altele in constructie




primul contact vizual cu insula Thassos







intram in Kavala incercand sa prindem un ultim feribot, gandeam noi, spre insula






jos in port dupa o lunga coborare aflam ca din Keramoti avem curse la fiecare jumatate de ora,pana la 10 seara, plus ca distanta e mai scurta si pretul mai mic







Kavala







in Keramoti asteptand sa urcam pe vas, primim gratuit doua pliante, cel cu harta insulei e aur curat. Aici intreb un grec care e cea mai tare plaja de pe insula. cica "Golden Beach". Ne-o arata pe harta si gata, s-a rezolvat. Acolo mergem!Ferry ne-a dus spre Limenas(Thassos) vreo 22 euro masina + 2 pers.



lasam continentul in urma






pescarusi, scotand sunete ascutite, hranindu-se din aer cu pestisori ce sareau din apa , bancuri starnite de trecerea vasului





...si un pic de apus









ajungem pe insula, vai se face noapte si noi trebuie sa ne gasim cazare. din experienta n-ar trebui sa-mi fac probleme...hehe













































Seara ne-am cazat intr-un apartament superb in Golden Beach, malul Nord-estic al insulei. Era primul loc unde-am intrebat 30 euro pe noapte. Am luat doua.


Am vizionat cu gazda Letonia 0-2 cu Grecia...Katsuranis, Charisteas, Karagounis, Seitaridis....numai de-astia am in cap. Noroc ca am batut si noi in Feroe ca ma speriasem rau.






slideshow cu Meteorele si Olimpul:






Meteora postare anterioara <<< >>> next Thassos