Se afișează postările cu eticheta Lvov. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Lvov. Afișați toate postările

miercuri, 2 iunie 2010

Lvov 2010

Din Львів in ucraineana...cu alfabet latin se scrie L'viv si se pronunta " Lîviv " cu accent pe "i"

excursia in imagini




Click Aici pentru pozele fullscreen


In stadion cei de la Honor et Patria au afisat acel banner cu Fantana Alba. Bannerul bagat din bucati i-a pus pe militieni pe jar ca habar n-aveau despre ce e vorba. Plus ca mai tampiti nu exista nicaieri. Pe noi 24 ne pazeau vreo 100-150 si nici unul nu stia alta limba in plus decat rusa.

Aici despre masacrul de la Fantana Alba.



Altfel. .. cine mai zice ca romancele-s frumoase sa-si tina gura.

Inca o chestie: in vama ucraineana, la intoarcere, un sef al vamii, mic si burtos, ce coborase in goana de la birourile de la etaj, tinta spre noi, s-a luat de boneta de sovietic ce-o tinea pe cap unul dintre noi. Soferul avea si el cumparata una de tanchist. Isteric, cerea (in romaneste) ca tipul sa o dea jos din cap ca nu merita s-o poarte ca el cica a purtat-o in Afganistan si "a udat-o cu sange" . Cu greu ne-am abtinut sa nu-i zicem replice gen "da ti-a trecut vreun glont prin cap de-ai udat-o cu sange? " ori "si ce-ai cautat acolo? " sau " adica tu bai p..ica ai omorat vreun taliban? " .Vazand atitudinea sfidatoare a amicului meu care tacea, cu bratele incrucisate la piept, tricou cu England, ochelari mari de soare, tigara subtire in coltul gurii si uitandu-se de sus in jos la el...deci de nervi, individul cel mic si burtos, cu uniforma si-o multime de trese/stelute pe umar le-a scos pe cele 2 vamese din caşcarabetă , ne-a aratat pe noi cu degetul si le-a zis in limba lor sa ne scoata din rand, sa ne dea de completat declaratii vamale cu tot ce detinem (alimente, medicamente, bani, bauturi, tigari , costurile la toate...etc.) si sa ne desfaca masina. Adica sa mai stam, asa, vreo cateva ore pe la ei ...Noroc de un sucevean care ne-a zis sa-i dam o "traditie" vamesei de 10 euro, asa ca dupa ceva timp ne-a lasat sa iesim din Ucraina.

sâmbătă, 29 mai 2010

Lvov, 29 mai 2010, ziua meciului Ucraina - Romania

Am plecat din Iasi ieri, pe la 1pm si am reusit sa trecem granita la Siret pe la 6 seara. Culmea e ca am stat mai mult la coada in vama romana decat in cea ucraineana, desi aici am completat si formulare iar unul din vamesi a scos toba din portbagaj si a batut si el un pic la ea.

suntem cu un Chevrolet Kalos. Dimineata asta ne-am chinuit sa platim la parcomate parcarea (suntem chiar in downtown, orasul vechi) dar se pare ca nu merg dupa cum ne spun trecatorii(sunt doar in ucraineana)

Din Cernauti(35 km dupa vama) ,prin Ivano-Frankivsk, am luat directia Lvov, cam 350km , unde am ajuns pe la 12 noaptea, fara radare luate sau alte incidente, si ,chiar am reusit sa ne cazam la hostelul unde facusem rezervarea. Suntem 4 si stam in doua camere "legate" cu 8 paturi.Azi o schimbam cu alta ca facusem 2 rezervari diferite.

Apoi am iesit pana pe la 4 dimineata. Pe strazi, animatie si toata lumea beata (sau drogata) ca prea erau toti pustanii astia ranga. Preturile la cele mai tari baruri sunt ca in Romania. Ce ma enerveaza pe mine e ca vodca e mai scumpa ca vinul. La ambele preturile sunt afisate la 50 si 100ml!Parcarea e 1 grivna/ ora, harta orasului e 10 grivne, 1 ora internet e tot 10 grivne ( 4.5 lei), 1euro=10grivne . La terasa din fata hostelului preturi mai mici: bere locala 2 ron, hotdog 2 ron, 100 grame de vin 1,5 ron (din asta trebuie sa iau cate 3 masuri odata)

La net cafe-ul asta n-au iesire USB sa pot baga ceva poze.

Am dormit cam 2-3 ore, is distrus deja, ailalti dorm de rup paturile la ora asta (9am)

joi, 27 mai 2010

Ultimele pregatiri pentru Lvov

...sau cum s-o mai scrie Liov, L'viv, Lwov, Lemberg si altele.

Azi am rezolvat si cu toba si cu betele (thx to Catalin), maine sper si cu hartile amanuntite printate,sa preluam portavocea si steagul tricolor cu "Iasi" care a fost plimbat destul prin Europa.

Pe la 12, la amiaza, plecam din Iasi si speram sa ajungem dupa 480km pe la 10 noaptea la Lvov, Retro Hostel Shevcenko (da, exact numele vedetei lor), in centrul vechi, unde avem cazarea (7 euro/pers prima noapte si 5 euro/pers a doua noapte, cea de sambata). Costuri estimative la benzina: cam 10 euro de persoana. Suntem 4. benzina e cam 2.6-2.7 ron la vecini.

Nu stiu cat timp vom pierde in vama ucraineana ca e cam naspa acolo si nu ne-am hotarat daca sa dam spaga sau nu. Ne-am informat si cat e traditia (la primul 5, la urmatorul 10 si inca la unul tot 10... roni ca merg si astia). Laptopul nu-l iau, desi avem wi-fi acolo. Cred ca e riscant. Oricum gasesc eu vreun net/cafe sa bag niste poze "intermediare".
Pe situl SCS , sectiunea ucraineana am intrebat care e mai bun drumul dinspre Cernauti spre Lvov, adica prin Ivano Frankivsk sau prin Ternopil (aici mergem pe E85 in continuare). inca nu mi-a raspuns nimeni.

Bafta si Hai Romania!


Traseu aproximativ:




click pe poza pentru marire.