Se afișează postările cu eticheta Pietrosu Rodnei. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Pietrosu Rodnei. Afișați toate postările

luni, 4 august 2008

Pietrosul Rodnei (2)







vai, cat mai avem pana acolo sus...












parca stam pe loc de vreo 20minute....lacul e tot la aceeasi distanta, in aceeasi pozitie


serpentinele - vreo 30





primul contact vizual cu varful



300m pana in varf.Hai! inca un pic!



profesionistii. :))



sunt cel mai inalt din jumatatea nordica a Romaniei! O-le!
























vedere spre partea sudica - Ardeal, jud. Bistrita Nasaud





la coborare







de unde am coborat









Aici suntem langa ultima(prima) casa din sat la 1,5 ore de mers de centrul Borsei,de coborat in cazul asta, ...apa potabila.

Pietrosul Rodnei

Primul week-end din august, ne-am hotarat, eu cu Vali, impreuna cu 4 amici ," temerari alpinisti", doi profesionisti si doi amatori, sa urcam pe cel mai inalt varf din Carpatii Orientali, vf Pietrosu 2303m partea nordica a muntilor Rodnei, in Maramures.








Asa ca am plecat intr-o vineri dupa-amiaza, dupa munci, directia Borsa unde am luat camera cu 60 ron/noapte la o pensiune chiar in centru langa spital si restaurantul Perla Maramuresului.


















Uite, am urcat pana acolo sus, muntele ala mai inalt din dreapta., poza de mai jos... si uite traseul la o scara mica, banda albastra, plecat sambata la 7 dimineata, ajuns pe varf la 13:00 si inapoi la 6 seara. Traseul :drum forestier pana la statia meteo pe la 1800m, apoi poteca, lacul Iezer serpentine pe un versant a unui ex-circ glaciar, si creasta cateva sute de metri.























Cabana Meteo, vreo 1800m





























L. Iezer.....forma Romaniei?