Se afișează postările cu eticheta Mănăstirea Hadâmbu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Mănăstirea Hadâmbu. Afișați toate postările

miercuri, 12 noiembrie 2008

Mănăstirea Hadâmbu - 1

E toamna. Si mai e si duminica.Frig. Adica era acu doua zile ca deja e marti.



Ne-am zis sa iesim la o iarba verde, la un suc, o aluna, un vin, pe langa Iasi..variante...Ciric, Veneţia, Bucium...mneahh...parca sa vedem Prutul la Ungheni m-ar tenta.. pana la urma apare si varianta Dobrovăţ....deodata >Idee: am o harta tare pe laptop si ne uitam unde am putea merge pe langa Iasi...si...si...




..descopar un loc nou unde n-am fost in viata mea,Manastirea Hadâmbu, spre rusinea mea , mai ales ca ai mei sunt din zona si cica acolo ar fi si o padure faina de iesit in noptile de vara...



asa ca..



mergem in recunoastere






M-am trezit tarziu sa fac poze, asa ca astea-s de pe deal intre Budesti si padurea de dinainte de Hadambu




intrarea in padure..cam vreo 2km tine ...ce sa-i faci?... toamna...peisaj trist







prin sat






ultimul urcus la iesire si probabil ca asta-i locul unde se sta la iarba verde la hram sau Paste sau alte ocazii






undeva in spate e Iasul, calitatea pozei facuta din mers e slaba






in fata e releul si manastirea







Dupa atata saracie vazuta pe drum intri parca intr-un loc ireal






cate ceva despre istoria locului , poza asta trebuie neaparat deschisa pentru ca nu m-am obosit sa va povestesc eu evenimentele.








biserica noua (sus) si intrarea (jos)










































marți, 11 noiembrie 2008

Mănăstirea Hadâmbu - 2

continuare

de prin "magazinul bisericesc" :



no comment










un mic podet si cu un foisor deasupra unui mic lac















































in interiorul bisericii mari





parcarea( foarte mare)






la coborare






oile lui gigi printre copacii insemnati





intersectie in satul Hadambu(mergem in sens invers, spre Iasi)















plecam si intram iar in padure(sus-jos)

















sateanca in Budesti






asfaltul e de la Budesti si pana la Iasi(sau invers daca vreti)





intersectia de la Şanta, vedere spre Iasi, in stanga: Mogosesti - Budesti - Hadambu..., in spate e drumul judetean spre Grajduri , Scânteia, Vaslui
Seara s-a terminat incantator cu un pui la rotisor la Yes(fara reclama), un Merlot rosu (de fapt vreo 3) si un rezultat ideal la crapid-steoaia