coRamasesem la meciul de la Berna....nasol , suparare, am fost cu trenul ....Dupa meci pe la 2 noaptea boschetam prin Lausanne ca n-am avut tren spre Vevey pana dimineata.Ne-am intins pe-o banca in gara si ne-am invelit cu steagurile, dar au venit 2 politai si ne-au zis ca banca e pentru sezut, nu dormit... Pana la urma am luat un taxi cu 50CHF = 100Ron(negociat de la 100CHF) cam 20km ,scump dom'le. ..
Mult timp dupa ziua aia de la Berna care incepuse asa de frumos pe strazi , stateam si ma gandeam ce se intampla daca ne calificam. Nu o mai luam pe traseul ce urmeaza sa vi-l povestesc si plecam direct spre Viena pentru sfertul cu Spania. Si nu stiu cand mai apucam sa-l fac altadata

in poza dau mancare la unicul urs ramas in Barengraben.Am intalnit in Berna si gazdele noastre de la Aaregg imbracati "olandezi", cica pt. ca sa intre si ei in "peisaj".

la final , tristete in galben pe Wankdorf

tocmai in ultima zi din campingul de la Vevey a iesit soarele si am putut sa vedem si noi Alpii de peste lac. vom porni spre ei ocolind Lacul Leman pe la est prin Martigny si vom trece in Franta in directia Chamonix

lacul Leman vazut de sus, pe autostrada deasupra lui Montreux

am last in urma Martigny , ultimul oras elvetian


La telecabina din Chamonix-Vallee Blanche spre Aiguille du Midi 3842m, din cate stiu cea mai inalta din Europa

autostrada suspendata spre Grenoble



primul pas cu care am inceput noi: Col de Saisies 1650m, in realitate asta e al 4-lea de la N la S pe RGA care incepe de la Lacul Leman






lasam jos, in urma, Val d'Isere

Col d'Iseran alt 2770...altitude(la care ne aflam): 2550 ....sommet: a
3km


cea mai mare altitudine la care am pasit pana atunci


<
>>
Bafta tuturor, maine fac baie in Mediterana la Nice, apoi Monte Carlo, Marseille, poate ajungem si la Barcelona...vom vedea
Vevey-Montreux, Lac Leman, Camping La Pichette înapoi <<<>>> înainte Route des Grandes Alpes ... next