Se afișează postările cu eticheta Poli Iaşi. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Poli Iaşi. Afișați toate postările

duminică, 22 februarie 2009

A revenit fotbalul in Copou : Poli Iasi - Zimbrul Chisinau 4-0(3-0)




Bheeeyy.. Daca Zimbrul i-a batut pe Steaua cu 3-1 in 89' , "marea steaua" cu Hagi, Balint, Lacatus si noi i-am batut pe moldoveno/basarabeni cu 4-0 inseamna ca suntem la fel de buni ca si AC Milan care i-a batut tot cu 4-0 pe ghencisti ...hohohohooo =))) just kidding
.
Pentru putinii care cunosc... acel meci (Zimbru - Steaua 3-1)jucat imediat dupa finala CCE de la Barcelona l-am vz pe TV Chisinau.In presa vremii (ziarul Sportul) s-a scris de mai multe ori despre acest meci, dar asta pana s-a desfasurat...Urmatoarele zile nici macar scorul nu a fost publicat nicaieri in Romania! Steaua, sustinuta frenetic din tribuna de o galerie, de securisti probabil(cred ca aceeasi care erau si la Monte-Carlo in Supercupa, va mai amintiti?? ), evoluand cu toata echipa de baza a egalat la 1 pana la pauza, dar a pierdut 3-1 , stelistii fiind foarte nervosi in teren, ei fiind la "nu mai stiu cate sute" de meciuri interne fara infrangere









Altfel...4-0 Cristea-2, Balba si Bratu din penalty, teren inghetat, dar ai nostri bine pregatiti fizic, cel putin asa mi s-a parut si ...neasteptat de tehnici, in forma mi s-au parut Cristea , Balba, Buta si nou intratul jucator de culoare Leandro (firav, dar le are cu mingea) , spectatori vreo 7-800











Frig-frig de-a inghetat si telefonul cu care am facut pozele. Zapada din tribune trebuie stransa altfel asistentii vor lua bulgari de zapada in cap vineri, iar clubul va avea probleme










La final au venit la gard sa dea mana cu cei ...5 suporteri intarziati Leandro si ,mai apoi, "mister" Cristiano Bergodi care, cu putinele(sau destule?)cuvinte romanesti pe care le stia, ne-a explicat ca acesta a fost doar un meci de pregatire si ca el si echipa au nevoie de sustinerea noastra vineri in campionat cu Craiova







duminică, 14 decembrie 2008

Miting 14 dec 2008 - Poli Iasi nu moare!



Am fost prezent ieri la miting, pentru ca ţin la echipa oraşului, pentru ca sunt prea multi duşmani impotriva fotbalului local si pentru ca "Îmi pasă!"


am întarziat cu un minut ... s-a plecat în marş de la stadion fix la 2pm





camera de comerţ






universitate







fundaţie, biblioteca Mihai Eminescu








Piaţa Unirii








bd. Ştefan cel Mare







protocolul ce trebuia respectat de către organizator








Mitropolia









Primăria

















In faţa Palatului Culturii











"Nici un pas in spate / Cu Poli până la moarte!" "Sportul ieşean / O enigmă pt. $imirad"






felicitări pentru primul miting al suporterilor (din câte ştiu eu) organizat legal, prezenţi 2-300 persoane, frig, un pic de ninsoare...recuzită bogată cu petarde şi fumigene...la final jandarmii au inhăţat pe unul şi l-au luat, nu ştiu motivele...




altfel: previziuni sumbre pentru fotbalul local...prevăd ca vom juca în retur cu echipa a doua şi nici măcar baremul nu-l vom îndeplini...asta în caz ca nu ne vom desfiinţa... Doamne Fereşte!