Se afișează postările cu eticheta Marea Adriatică. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Marea Adriatică. Afișați toate postările

duminică, 7 septembrie 2008

Ziua 6 Shqiperia

Cand eram mic aveam si eu clasor ca toata lumea. Pe atunci habar n-aveam ca frumoasele si faimoasele timbre "şoiperia", cum le pronuntam pe-atunci, (la concurenta cu Mongolia, Sharjah, Cuba Correos, Dubai) erau de fapt albaneze.

La scoala nu stiam decat de capitala Tirana, portul Durres si orasele Vlora, Skodra si Elbasan. Intre timp am aflat si de 17 Nentori....

In traducere numele tarii inseamna "cuibul vulturilor", iar limba lor are multe in comun limba romana, chiar putem fi un pic de veri de pe stra-strabunici comuni

Am traversat Albania de la nord la sud toata ziua, de pe coasta n-am vazut Italia din cauza negurii dar aia de-acolo mi-au zis ca se vede sigur. drumuri si bune si proaste. E lux dar si saracie.Facut o baie in Adriatica la Durres.Plus celebrele Mercedesuri....




ultima dimineata muntenegreana






cautand drumul si directia buna, aceeasi sosea ingusta









in sfarsit vama dintre Muntenegru si Albania la Murigan, una nou deschisa de un an de zile.
Ni s-a completat un formular pentru masina, aia chiar au zambit auzind ca suntem din Romania(ni s-a mai intamplat de vreo 2 ori) ca turisti ne-au luat doar 10 euro la amandoi pt viza, fara chitanta. Normal se ia pt turistii care viziteaza Albania 1 euro, pt ceilalti in tranzit 10 euro/pers







Albania primele impresii.





Populatie: 3.175.119 locuitori (estimata 2008) Suprafata: 28748 km
Albanezii (sau schipetarii),urmasii lui Skanderbeg, sunt in proportie de 60 pana la 70 la suta musulmani, restul ortodocsi si catolici. Datorita ateismului de stat din trecut, religia nu are mare importanta si casatoriile intre persoane de confesiuni diferite sunt frecvente. Mult mai importante sunt nationalismul albanez si atasamentul fata de traditii, inclusiv fata de controversatul Kanun, inca respectat in anumite zone izolate din nord. 96% din populatia tarii e de etnie albaneza, restul fiind reprezentat de greci, slavi macedoneni, aromani (oficial, doar 992 de persoane), si altii.

Alaturi de greci, albanezii au limba cu cele mai vechi radacini in Balcani, de vreme ce lingvistii o considera fie o urmasa limbilor ilirice, fie o succesoare a daco-tracei. Albanezii ar fi, asadar, veri buni cu noi si asta s-ar vedea in cateva cuvinte inrudite : buzë (buza), mal (munte) etc

Interesant e si imnul Albaniei a carui muzica a compus-o Ciprian Porumbescu.( melodia de la "E scris pe tricolor Unire")
Albania este o tara montana , 85% din suprafata este ocupata de munti (fapt ce i-a atras denumirea de " cuibul Vulturilor")



in apropiere de Skoder(Skodra)trecem raul care leaga lacul de Adriatica, un pod de combinatie fier/lemn, ingust cat pt o masina











celebrele Mercedesuri, "masina nationala".






in apropiere de Tirana ne inscriem pe singura autostrada (pe care o stiam) cea care leaga capitala de mare....limita 90km /ora..... in rest pe drumurile nationale era de 80km/h, politisti cu pistoale radar foarte multi, foarte multe si benzinariile si spalatoriile auto la marginea drumului. De fapt cam toata tara e in praf si se construieste absolut peste tot. Cica in Albania nu-ti trebuie autorizatie ca sa-ti faci ceva












Durres














Am gasit un loc aproape sa simtim Adriatica pe tarmul albanez, hoteluri de lux langa cocioabe...in fine am facut si o baie, nisip fin ca la Mamaia...100m in apa si tot nu-mi ajungea la gat..


















un TT de Tirana








spre sud construiesc autostrada, dar iesirile la cativa km sunt prin sensuri giratorii nu prin intersectii la nivel... dar as vrea macar si din astea de la Iasi spre Bucuresti sau Cluj

























De la Fier drumul bun spre Grecia merge prin continent prin Girokaster, noi vom continua pe malul marii pana in sud







Vlora



























De aici , in dreptul stramtorii Otranto ,vom urca un munte si vom trece dincolo. Vom lasa Adriatica si vom ajunge la Marea Ionica, a doua din periplul nostru balcanic












Am urcat si vom cobori. Suntem cam la 1000m altitudine







Jos e marea








Dincolo trebuie sa fie Italia, tocul cizmei, cam 80km in linie dreapta


Aici in parcarea asta, unde vindeau unii miere de albine, am dat de un tip cu un Mercedes aproape nou, negru, la vreo 30 ani. Cand l-am intrebat daca stie engleza sau italiana, mi-a zis ca intelege romaneste, dar vorbeste mai greu...ne vazuse numarul de la masina.Era aroman, dar acolo nimeni nu mai tine cont de asta. . Neoficial sunt mii. La fel e si in Macedonia.
Ne-a confirmat si el si vanzatorii ca se vede "Costa di Lecce" deseori, dar mai ales iarna, dar acum din cauza negurii ioc italia.
Acum 3 ani fusesem pe partea ailalta de mare de unde se vedeau "muntii Albaniei" incoace


update... am gasit pe net doua filmulete facute din tocul cizmei cu muntii Albaniei... filme facute din partea cealalta a canalului Otranto:






acesti munti au cam 2000 metri, noi suntem acum cam pe la 1km inaltime (pasul Llogara)





















coboram, drumul inca la nivel european,dar inca nu stiam ce-o sa ne astepte





De la Dhermi, cica o statiune recunoscuta, incepe calvarul. Portiuni de drum comunal alterneaza cu portiuni refacute din fonduri europene






























aia chiar sunt cactusi??? urma apoi sa trecem numai prin livezi de maslini . Pe trunchiurile copacilor era scris cu vopsea rosie proprietarul

























praf-praf inainte de Saranda, ultimul oras albanez de pe coasta. De aici trebuia sa luam ferry spre Corfu dar un politist ne-a spus mai mult prin semne ca nu mai circula la ora aia.Daca am fi innoptat am fi vizitat si Butrintul, obiectivul turistic nr 1 al Albaniei.
( Butrint, una din minunile arheologice ale lumii,vechi de 3000de ani, furnizeaza imaginea civilizatiei mediteraneene din epoca bronzului pana la perioadele grecilor, romanilor, bizantinilor, venetienilor si a imperiului otoman.)

Asa ca , decat sa luam cazare pana a doua zi am plecat spre Grecia. Inca nu mancasem in ziua aceea. De emotie n-am simtit stomacul. Totusi se pare ca ne-am facut griji degeaba....Trebuia sa iau laptopuuuuuuu' !! :(





Aveam " Borsh" "Fier" (localitati) acum avem si "Hidrocentrala pe Bistrita"




aici revenim la drumul prin continent(de la Fier prin Girokaster). Inca 9.5 km pana in Grecia.
Seara am mers pana in Ioannina, 60km sud de granita unde am innoptat:amicul la hotel (era 35/45 euro camera), eu in masina....chiar am dormit foarte bine dupa un mic tur prin oras de unul singur...multe multe fete singure , pe urma am inteles ca era un centru universitar. Revenisem in Grecia dupa un f. scurt drum de acum 2 ani la un Xanthi - Dinamo 3-4


....şi un slideshow cu toata "ziua albaneză" :




<


Crna Gora (2) back <<< >>> next Kerkyra

Ziua 5 Crna Gora(2)

Un mic tur al tarii....pe la manastirea Ostrog,unul din cele mai importante obiective de vizitat ale Muntenegrului,apoi canionul de pe raul Tara al doilea ca inaltime din lume, 1300m dupa Grand Canion Colorado , apoi seara prin Budva.




Sutomore(am descoperit intre timp ca asa se chema localitatea) vazut de sus de pe terasa noastra





Am mancat si la drum. Parca ne-am obisnuit si eram dependenti de masina, drumuri, locuri noi de vizitat


Spre Podgorica , un tunel nou construit de vreo 4 km care leaga capitala mai repede de litoralul sudic al tarii, parca vreo 3 euro taxa





Trecem pe langa Skadarsko Jezero(Skoder in albaneza, ce face si granita cu vecinii din sud) cel mai mare lac din Balcani.






Dupa ce trecem de capitala Podgorita pe la periferie ne inscriem spre Niksic. Orientandu-ma dupa harta pe muntele din dreapta descoper Manastirea Ostrog, asa cum o stiam din poze











Sosea f. ingusta,cu panta ametitoare,cu prapastie intr-o parte , din loc in loc se puteau intersecta masinile ce veneau din sens invers.






Drumul a fost totusi mai usor decat ma asteptam, poate si din cauza ca nu mai era afluxul de turisti din iulie-august















in interior avea 3 metri latime




MANASTIREA OSTROG, apartine bisericii ortodoxe sarbesti si este localizata in marea stanca Ostroška Greda.Bazele manastirii au fost puse de arhiepiscopul mitropolitan al Hertegovinei, in sec. al XVII – lea, care a si murit aici, iar cativa ani mai tarziu a fost santificat.Un devastator incendiu a distrus o mare parte din manastire la inceputul sec. al XX-lea.Din fericire, cele 2 bisericute, care sunt principala atractie a acestui complex, au fost crutate, iar manastirea a fost restaurata ulterior.La manastirea Ostrog se organizeaza cel mai cunoscut pelerinaj al Muntenegrului si este una dintre cele mai vizitate manastiri din Balcani.
(rialtotours.ro)












































si la drum spre nordul tarii. Am dat de niste drumuri nationale(!!!!) de groaza, locuri pustii unde culmea am intalnit si o masina de Oradea cam pe unde e facuta poza de mai jos. Ni s-a mai intamplat si sa vina un camion din fata si a trebuit sa dam cu spatele vreo 200m

















la un moment dat se asfalta si a trebuit sa o luam prin camp...








Pana la urma am intersectat raul Tara in dreptul unui pod care apare in vederile cu peisajele din Muntenegru




Tara este râul care străbate partea de nord-vest a Muntenegrului. Acest râu, cu ape tumultuoase de un albastru-turcuaz, are o lungime de 140 km şi o cădere medie de 4,5 m/km, suprafaţa bazinului fiind de 1853 km pătraţi. In apropiere de graniţa cu Bosnia-Herţegovina, la Šćepan Polje - Şcepan Polie, confluent îi este râul Piva, formând astfel râul Drina. Tara, supranumită „lacrima Europei“, constituie cea mai mare rezervă de apă potabilă din Europa.

Defileul pe care îl străbate Tara are o lungime de 82 km şi o adâncime de peste 1.300 m şi este cel mai adânc defileu din Europa şi al doilea din lume, după defileul râului Colorado.(karpati.co.yu)











Cred ca erau peste 3-400metri pana jos. Trebuia sa cronometrez in cat timp ajunge o piatra pana la apa.









pe panou am trasat eu itinerariul zilei si locatia , noi am plecat de jos de la mare si am facut un fel de 8.






Am coborat pana jos la rau. E cea mai limpede apa pe care am vazut-o vreodata. Aici unde se vad pastravii astia cred ca apa era cat mine.













In continuare spre Pogorica pe Europeanul ce vine direct dinspre Belgrad , poate cel mai frumos traseu din toata excursia balcanica...apa (raul Moraca), munte, defileu, zeci de tunele...















Podgorica, noul pod peste Moraca , Millenium Bridge.










Budva de sus






...si de jos, in( si pe langa) orasul vechi











BUDVA, cu o vechime de 2500 de ani, este una din cele mai vechi asezari de pe litoralul Adriatic.Este cea mai mare si cea mai cunoscuta statiune a coastei Adriatice din Muntenegru.Partea noua a orasului dispune de km intregi de bazaruri, cafenele, pizzerii, restaurante, cofetarii, magazine de souveniruri, parcuri de distractie.Zidul solid s-a construit in jurul orasului vechi in sec XV ca mod de aparare impotriva armatei otomane. Intrarile in orasul vechi,candva bine pazite, astazi stau larg deschise, bucurandu-se de vizitatori. Odata intrati, turistii vor intalni un oras cu case mici, strazi inguste,pasaje si piete.Cladirile poarta pecetea stilului baroc si renaissance.In partea de nord a zidurilor se ascund plajele romantice Mogren I si Mogren II, urmate de plajele de la Jaz si Trsteno, iar in sudul statiunii se desfasoara faimoasa plaja Slovenska Plaza, cu pietricele albe, roz si portocalii.In « fata » Budvei se zareste celebra insula a Muntenegrului, Sveti Nikola.(rialtotours.ro.... sa nu credeti ca le fac reclama dar pe-astia mi i-a dat mai interesanti google-ul)



un slideshow cu toate pozele din cele 2 zile de Muntenegru:






Crna Gora back <<< >>> next Shqiperia