La scoala nu stiam decat de capitala Tirana, portul Durres si orasele Vlora, Skodra si Elbasan. Intre timp am aflat si de 17 Nentori....
In traducere numele tarii inseamna "cuibul vulturilor", iar limba lor are multe in comun limba romana, chiar putem fi un pic de veri de pe stra-strabunici comuni
Am traversat Albania de la nord la sud toata ziua, de pe coasta n-am vazut Italia din cauza negurii dar aia de-acolo mi-au zis ca se vede sigur. drumuri si bune si proaste. E lux dar si saracie.Facut o baie in Adriatica la Durres.Plus celebrele Mercedesuri....
cautand drumul si directia buna, aceeasi sosea ingusta
Albania primele impresii.
Populatie: 3.175.119 locuitori (estimata 2008) Suprafata: 28748 km
Albanezii (sau schipetarii),urmasii lui Skanderbeg, sunt in proportie de 60 pana la 70 la suta musulmani, restul ortodocsi si catolici. Datorita ateismului de stat din trecut, religia nu are mare importanta si casatoriile intre persoane de confesiuni diferite sunt frecvente. Mult mai importante sunt nationalismul albanez si atasamentul fata de traditii, inclusiv fata de controversatul Kanun, inca respectat in anumite zone izolate din nord. 96% din populatia tarii e de etnie albaneza, restul fiind reprezentat de greci, slavi macedoneni, aromani (oficial, doar 992 de persoane), si altii.
Alaturi de greci, albanezii au limba cu cele mai vechi radacini in Balcani, de vreme ce lingvistii o considera fie o urmasa limbilor ilirice, fie o succesoare a daco-tracei. Albanezii ar fi, asadar, veri buni cu noi si asta s-ar vedea in cateva cuvinte inrudite : buzë (buza), mal (munte) etc
Interesant e si imnul Albaniei a carui muzica a compus-o Ciprian Porumbescu.( melodia de la "E scris pe tricolor Unire")
Albania este o tara montana , 85% din suprafata este ocupata de munti (fapt ce i-a atras denumirea de " cuibul Vulturilor")
in apropiere de Skoder(Skodra)trecem raul care leaga lacul de Adriatica, un pod de combinatie fier/lemn, ingust cat pt o masina
celebrele Mercedesuri, "masina nationala".
in apropiere de Tirana ne inscriem pe singura autostrada (pe care o stiam) cea care leaga capitala de mare....limita 90km /ora..... in rest pe drumurile nationale era de 80km/h, politisti cu pistoale radar foarte multi, foarte multe si benzinariile si spalatoriile auto la marginea drumului. De fapt cam toata tara e in praf si se construieste absolut peste tot. Cica in Albania nu-ti trebuie autorizatie ca sa-ti faci ceva
Durres
Am gasit un loc aproape sa simtim Adriatica pe tarmul albanez, hoteluri de lux langa cocioabe...in fine am facut si o baie, nisip fin ca la Mamaia...100m in apa si tot nu-mi ajungea la gat..
spre sud construiesc autostrada, dar iesirile la cativa km sunt prin sensuri giratorii nu prin intersectii la nivel... dar as vrea macar si din astea de la Iasi spre Bucuresti sau Cluj
De la Fier drumul bun spre Grecia merge prin continent prin Girokaster, noi vom continua pe malul marii pana in sud
Vlora
De aici , in dreptul stramtorii Otranto ,vom urca un munte si vom trece dincolo. Vom lasa Adriatica si vom ajunge la Marea Ionica, a doua din periplul nostru balcanic

Am urcat si vom cobori. Suntem cam la 1000m altitudine
Jos e marea
Dincolo trebuie sa fie Italia, tocul cizmei, cam 80km in linie dreapta
Aici in parcarea asta, unde vindeau unii miere de albine, am dat de un tip cu un Mercedes aproape nou, negru, la vreo 30 ani. Cand l-am intrebat daca stie engleza sau italiana, mi-a zis ca intelege romaneste, dar vorbeste mai greu...ne vazuse numarul de la masina.Era aroman, dar acolo nimeni nu mai tine cont de asta. . Neoficial sunt mii. La fel e si in Macedonia.
update... am gasit pe net doua filmulete facute din tocul cizmei cu muntii Albaniei... filme facute din partea cealalta a canalului Otranto:
acesti munti au cam 2000 metri, noi suntem acum cam pe la 1km inaltime (pasul Llogara)

coboram, drumul inca la nivel european,dar inca nu stiam ce-o sa ne astepte
De la Dhermi, cica o statiune recunoscuta, incepe calvarul. Portiuni de drum comunal alterneaza cu portiuni refacute din fonduri europene
aia chiar sunt cactusi??? urma apoi sa trecem numai prin livezi de maslini . Pe trunchiurile copacilor era scris cu vopsea rosie proprietarul
praf-praf inainte de Saranda, ultimul oras albanez de pe coasta. De aici trebuia sa luam ferry spre Corfu dar un politist ne-a spus mai mult prin semne ca nu mai circula la ora aia.Daca am fi innoptat am fi vizitat si Butrintul, obiectivul turistic nr 1 al Albaniei.
( Butrint, una din minunile arheologice ale lumii,vechi de 3000de ani, furnizeaza imaginea civilizatiei mediteraneene din epoca bronzului pana la perioadele grecilor, romanilor, bizantinilor, venetienilor si a imperiului otoman.)
Asa ca , decat sa luam cazare pana a doua zi am plecat spre Grecia. Inca nu mancasem in ziua aceea. De emotie n-am simtit stomacul. Totusi se pare ca ne-am facut griji degeaba....Trebuia sa iau laptopuuuuuuu' !! :(
Aveam " Borsh" "Fier" (localitati) acum avem si "Hidrocentrala pe Bistrita"
....şi un slideshow cu toata "ziua albaneză" :
<
Crna Gora (2) back <<< >>> next Kerkyra





