Se afișează postările cu eticheta Anglia. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Anglia. Afișați toate postările

miercuri, 29 februarie 2012

Londra Paris Eurostar 7oct 2011

Am ramas in urma (cu vreun an) cu povestea vacantei la Londra si Paris de anul trecut. Acusi incep vacantele pe 2012 si eu n-am terminat de bagat pozele de anul trecut. plus ca aici e mult mai usor decat pe Facebook.

so...

Ramasesem la ziua plecarii din Londra, dupa 2 nopti la Ibis Wembley(39lire/noapte camera), ultima cazare a fost la Montana Excel, o pensiune de 50lire/noapte  chiar langa Gara St. Pancras International. Toaleta comuna. Prin pereti se auzea ce se vorbea alaturi. Cam naspa pentru unii/unele cu sexul. Da' mai ales cu orgasmu' :)) Am avut si mic dejun. Nu mi-a placut cârnăţăraia si laptele..da macar ne-am umplut burtile si direct la gara ce era peste drum.
Gara e proaspat renovata,cu arhitectura pastrata, ca am vazut documentarul pe Discovery. La fel si linia de tren pe partea britanica. S-a facut si gara noua in dreptul parcului olimpic London 2012... Am bagat poze la greu. Verificarea a fost ca la aeroport. Hartia aia printata de-acasa pe post de bilet chiar a mers la scanare. Am plecat de la nivelul 2 al garii.
Prin tren era si o mireasa in drum spre luna de miere, la Paris, echipata corespunzator, probabil si cu partenerul...
Locurile noastre au fost la mijloc, cu masa in fata si spre sensul de mers, alese de mine, desigur. Sunt doar 4 din astea de fiecare vagon (15 de toate). Vagonul a fost si el ales pe net sa fie invecinat cu cel bar-restaurant...asta cu exact 4 luni de zile inainte la pretul minim posibil: 42 euro/pers. In zilele de plecare un bilet de tren e de la 100 la 200 euro. Langa noi au stat si vreo 5 argentinience la vreo 30-40 de ani ce faceau turul Europei singure, fara barbatii lor lasati acasa (sa se uite linistiti la meciuri) . Povestindu-le de fotbal mi-au zis ca m-as fi simtit f. bine sa traiesc in tara lor. Eu le-am zis primele 3 lucruri cand ma gandesc la Argentina: Maradona, Evita-Madona :) si Tara de Foc - Ushuaia -"Fin del Mundo". normal ca mai stiam alte o mie de chestii despre tara lor, despre râca intre ei si chilieni, despre Perito Moreno care dupa cum creste va acoperi sudul Argentinei,despre devalorizarea peso-ului de 3 ori intr-o noapte si alte minunatii...   aaa le-am bagat-o si pe aia cu cea mai sudica capitala Buenos Aires sau Montevideo....doar una stia... O tipa din ele auzind de Romania a zis ca stie doar de Fabbiani c-a jucat la Cluj si ca era..gras din cauza ca maica-sa ii facea mancare multa si buna :) hmm

Prin tren mi-am facut si damblaua ce-o aveam in cap din Romania...
...Sa beau un vin la bar cat trecem pe sub Canalul Mânecii... Asa ca o sticluta de 5euro-180ml de vin de Bordeaux mi-a tinut (o scurta ) companie. O veti vedea in poze. Trenul a oprit scurt o data la Dover inainte de canal si apoi la Lille. 2 ore 20min  total cu vreo 10-15min intarziere anuntata cu scuze de mai multe ori pt. cei care trebuiau sa schimbe trenul.

In Gare de Nord direct pe peron tigancile asaltau pe toti cu mapa/clippboard pixul si hartia sa le dai si lor ceva malai cu " s'il vous plais ". Eu le-am bagat-o direct, ca s-a suparat vali, cu "de data asta, nu! " . pe urma n-am scapat de gura lor cu "aoleu mâncaţi-aş, da de unde eşti tu?" .

Ne-am chinuit apoi vreo 20min sa cumparam Mobilis, liber pe-o zi, da n-aveam marunt si nicaieri unde sa schimbi....intr-un tarziu am dat intamplator de-un aparat ce schimba bancnotele...asa ca directie la RER tren si apoi metrou spre sudul Parisului.

Chiar la boulevard Periferique, autostrada de 4 benzi pe sens ce inconjoara Parisul propriu-zis cu cele 16 arondismente, ne-am bagat la 2 nopti la Ibis Porte d'Orleans, 44 euro/noapte. Mai zic ca la ambele Ibisuri daca faci rezervarile doar cu 2-3 luni inainte pretul e dublu, eu le-am facut de prin februarie.

Schimbat toalele (adica tricoul) si direct la aprovizionat...vin, suc, iar vin, lapte, din nou vin, paine. Apoi la plimbare. Am ales pt. timpul scurt, cel mai departat obiectiv: La Defence. Serie de poze din toate unghiurile. Facut si esplanada ca n-avusesem timp cu un an inainte... Apoi parca la turn si nu-mi mai amintesc, vedeti si voi pozele si filmuletele. Scuzati ca repet de fiecare data locul unde filmez dar cand se vad separate peste ani sa stiu unde eram. Nu prea am voce, eram cam ragusit de la vinul rece, da asta e...

Sper sa revin curand cu episodul urmator.

Poze : iar pentru aceleasi poze + filmulete, da' sa le vedeti mari cat ecranu vostru Click Aici

joi, 13 octombrie 2011

Londra, 5 oct. 2011

A doua zi, un mic tur al stadionului Wembley. Prin exterior desigur (vizitatul era 15GBP de adult) Apoi prin centru dupa cum veti vedea prin poze...seara ne-a prins printr-un Hide Park cum pustiu , intunecat si sinistru. Ca sa ne odihnim ne-am plimbat apoi iar cu bus-ul etajat chiar de sus din fata de deasupra soferului











Click Aici pentru pozele mari si filmulete

Episodul urmator:  >> Londra, Paris, Eurostar

Londra, 4 oct. 2011

In sfarsit a sosit si ziua plecarii. Cu rezervari si bilete cumparate de la inceputul anului, cu emotii ca Blue-Air nu va da faliment intre timp, cu Andreiutul dus la bunica, cu inca 2 saptamani de concediu...so...pe la 4 dimineata > direct la aeroport Bacau, un pic de emotii la parcare, la ce aveam in bagajul de mana (n-am avut de cala) zbor fara emotii...norii s-au risipit exact cand am trecut Canalul Manecii si a aparut tarmul britanic(sau englez cum vreti voi).

Foarte mare aeroportul din Luton. Am reusit sa luam si shuttle-bus spre Londra cu o ora mai devreme pt ca aveau locuri libere (pe net le luasem o ora mai tarziu ca le prinsesem cu 2 lire in loc de 12-14GBP cat era acolo).

Facut cunostinta cu mersul pe stanga... imediat cum am coborat in Brent Cross, ca era un Shopping Center mare acolo pt "alimentat", era sa ma ia un TIR cu totul, ca eu mergeam pe langa trotuarul din stanga pe carosabil, uitasem ca masinile vin din spate (dreapta cum treci strada)

7.3pounds (lire) liber pe zonele 1-4 (zona 4 era Ibis-ul nostru de langa stadionul Wembley) liber la tren, la underground, overground (metrouri/trenuri pe sub si pe deasupra) , la celebrele autobuze etajate sau tramvaie (n-am vazut de-astea)Dupa amiaza o plimbare pe unde veti vedea in poze:






pentru a vedea pozele mari si alte filmulete ale primei zile Click Aici  


Episodul urmator: >>  Londra 5 oct. 2011

joi, 6 octombrie 2011

London, october, 2011

In sfarsit am debutat in England (sau UK daca vreti).

ceva poze, ca e scump netul 1pound(lira) juma' de ora.




Wembley stadium, la cazarea noastra



Big Ben





Canary Wharf... sau Wall Street-ul londonez




London Eye






sus si jos poze de la Greenwich





Tower Bridge



si niste comentarii update de la Hotel Ibis/Paris de La o tastatura frantuzeasca/imposibila:

am luat de la Luton Airport un bus cu 50min mai devreme, chiar daca noi aveam bus peste & ora luat cu é pounds din Ro , acolo era 12pounds beletu`

faza tare e ca, desi eram avertizat de circulatia inversa pe stanga era sa ma ia un Tir direct in Rai :) imediat cum am coborat din Bus la Brent Cross... ca eu mergeam lejer pe strada pe stanga uitandu-ma inainte...

Episodul urmator:  >> Londra 4 oct. 2011