Se afișează postările cu eticheta Route des Grandes Alpes. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Route des Grandes Alpes. Afișați toate postările

duminică, 22 iunie 2008

Route des Grandes Alpes ... next


campingul unde innoptasem...vreo 12 euro a costat dormitul a doua persoane in masina:))



urcand pe...




Azi 3 varfuri ce vor figura si in le tour 2008: Telegraphe, Galibier si La Bonette

















desi asta pare mic fata de celelalte ascensiunea incepe de la altitudine mica si este f. spectaculoasa....f.greu de condus printre multimea de ciclisti de la toate echipele din Le Tour de anul asta.







Tunelul care face scurtatura pentru cei ce nu vor sa urce pana sus(la fel e si pe col de la Bonette o scurtatura , de aceea apar altitudini ale pasurilor diferite pe unele harti)












Col de Galibier 2645m




urmeaza coborarea...jos in dreapta soseaua iese din tunelul Galibier






La Vars unde postasem articolul anterior. Aici la oficiul de turism mi-au dat net juma de ora gratis(o parola) si o multime de harti doar sa le completez un formular cu nume adresa si mail
























le plus haute route d'europe. de aici de la Jausier 1220m, (unde va fi final de etapa in Le Tour) incepem noi ascensiunea pana la 2802m...mai avem 23km.
the top









armata franceza ne statea in cale

la coborare de pe Col de la Bonette. aici a cazut sud-africanul John Lee Augustyn cu tot cu bicicleta o luna mai tarziu in Le Tour dupa ce cucerise primul varful










aici, pe coborare spre sud, unde sunt casele astea parasite, cred au facut reclama la Stella Artois cu ciclistii..










spre Nisa, tot la vale, defileu, tunele pana la Mediterana, scenic road...route panoramique


continuare >>> Cote d'Azur

joi, 19 iunie 2008

Pe Route des Grandes Alpes

coRamasesem la meciul de la Berna....nasol , suparare, am fost cu trenul ....Dupa meci pe la 2 noaptea boschetam prin Lausanne ca n-am avut tren spre Vevey pana dimineata.Ne-am intins pe-o banca in gara si ne-am invelit cu steagurile, dar au venit 2 politai si ne-au zis ca banca e pentru sezut, nu dormit... Pana la urma am luat un taxi cu 50CHF = 100Ron(negociat de la 100CHF) cam 20km ,scump dom'le. ..

Mult timp dupa ziua aia de la Berna care incepuse asa de frumos pe strazi , stateam si ma gandeam ce se intampla daca ne calificam. Nu o mai luam pe traseul ce urmeaza sa vi-l povestesc si plecam direct spre Viena pentru sfertul cu Spania. Si nu stiu cand mai apucam sa-l fac altadata







in poza dau mancare la unicul urs ramas in Barengraben.Am intalnit in Berna si gazdele noastre de la Aaregg imbracati "olandezi", cica pt. ca sa intre si ei in "peisaj".





la final , tristete in galben pe Wankdorf

tocmai in ultima zi din campingul de la Vevey a iesit soarele si am putut sa vedem si noi Alpii de peste lac. vom porni spre ei ocolind Lacul Leman pe la est prin Martigny si vom trece in Franta in directia Chamonix



lacul Leman vazut de sus, pe autostrada deasupra lui Montreux am last in urma Martigny , ultimul oras elvetian




La telecabina din Chamonix-Vallee Blanche spre Aiguille du Midi 3842m, din cate stiu cea mai inalta din Europa



autostrada suspendata spre Grenoble










primul pas cu care am inceput noi: Col de Saisies 1650m, in realitate asta e al 4-lea de la N la S pe RGA care incepe de la Lacul Leman

























lasam jos, in urma, Val d'Isere


Col d'Iseran alt 2770...altitude(la care ne aflam): 2550 ....sommet: a
3km







cea mai mare altitudine la care am pasit pana atunci






<>>



Bafta tuturor, maine fac baie in Mediterana la Nice, apoi Monte Carlo, Marseille, poate ajungem si la Barcelona...vom vedea


Vevey-Montreux, Lac Leman, Camping La Pichette înapoi <<<>>> înainte Route des Grandes Alpes ... next