Se afișează postările cu eticheta Marea Mediterană. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Marea Mediterană. Afișați toate postările

duminică, 20 aprilie 2014

Israel, 30 iunie - 1 iulie 2013, Eilat - Marea Roşie, Ashkelon - M. Mediterană


Vizualizare hartă mărită
Intram iarasi in Israel dupa 2 zile, gasim masina nevatamata in parcarea de dupa granita, stam vreo 5 minute sa se racoreasca in interior si plecam sa-i lasam pe cei doi americano-asiatici la autogara de unde aveau bus spre Ierusalem. Nu mai zic ca aveai aer conditionat in interior, wi-fi gratis, ca si in autobuze de altfel. Dar la fel, erai controlat si scanat la intrare. Soldati, barbati si femei, erau cu duiumul... plecau/veneau  (d)in permisie spre case. Armata la ei e obligatorie, 3 ani barbatii si 2 ani femeile.

Am salutat baietii, nu mai stiu nimic de ei si ne-am carat iar la plaja, dar pe malul opus, vis-a-vis in alta tara, la o ora distanta. Poza cu steagul iordanian imeens de dincolo:
De la Israel, 30 iun - 1iul 2013, de la Eilat-M. Rosie la Ashkelon-M. Mediterana


Ne mutam apoi si pe alta plaja, in zona hotelurilor de lux, unde ne prinde seara:
De la Israel, 30 iun - 1iul 2013, de la Eilat-M. Rosie la Ashkelon-M. Mediterana


De la Israel, 30 iun - 1iul 2013, de la Eilat-M. Rosie la Ashkelon-M. Mediterana


sus, pe mijloc, e aeroportul:
De la Israel, 30 iun - 1iul 2013, de la Eilat-M. Rosie la Ashkelon-M. Mediterana


Caut o cutie postala sa depun o vedere timbrata si completata, dar nu gasesc deloc. Intru intr-un hotel de 5 stele si tipul de la intrare a zis ca se ocupa el. A ajuns acasa intr-o saptamana. Cea depusa la hotelul din Iordania a ajuns dupa 3 luni. Era prin toamna!

 Pe la 11 noaptea parasim Marea Rosie si Eilatul... plecam spre nord. mai intai sa mai facem o baie in Mediterana intr-un oras ales la intamplare prin sudul litoralului, aproape de Fâşia Gaza...ia sa vedem Ashdod...Ashkelon...Hai ca suna mai fain ultimul. Aveam de gand sa dormim in masina, pe unde ne apuca somnul.

Pana la urma am atipit in mijlocul desertului Negev, la 40km de cea mai apropiata asezare. Era o intersectie...si cum astea-s iluminate toate...las' ca-i bun asa. Pe drum am prins/vazut si camile si pui de camile in fata masinii pe sosea. Camilele alea mai mici parca erau caprioare! :))
Soselele, am uitat s-o spun, erau marcate ca-n palma cu ochi de pisica de toate culorile pe margine si in asfalt.
Unde am innoptat:
De la Israel, 30 iun - 1iul 2013, de la Eilat-M. Rosie la Ashkelon-M. Mediterana

harta e din 2 buc (nord plus sud dar puse alaturi)
De la Israel, 30 iun - 1iul 2013, de la Eilat-M. Rosie la Ashkelon-M. Mediterana


intersectia pustie unde am dormit,.vreo 4 ore,..in sfarsit cu geamurile deschise, sa dam de racoare mai mare ca in masina:
De la Israel, 30 iun - 1iul 2013, de la Eilat-M. Rosie la Ashkelon-M. Mediterana


la volan, de plictiseala m-am apucat sa filmez... dupa cum vedeti, sa nu mai fiu acuzat ca-s cel mai lent si precaut in trafic, nu mergeam chiar incet, noaptea :)))  ...Dar vedeti marcajele!

Spre dimineata, iesim din desert.
De la Israel, 30 iun - 1iul 2013, de la Eilat-M. Rosie la Ashkelon-M. Mediterana


De la Israel, 30 iun - 1iul 2013, de la Eilat-M. Rosie la Ashkelon-M. Mediterana


De la Israel, 30 iun - 1iul 2013, de la Eilat-M. Rosie la Ashkelon-M. Mediterana



A dus bine masinuta. Si ca s-o pornesti trebuia sa bagi un cifru pe care-l aveam notat cand il uitam :)
De la Israel, 30 iun - 1iul 2013, de la Eilat-M. Rosie la Ashkelon-M. Mediterana


si telefonul allview, cu dispay-ul asa paradit si harta cu denumirile in ebraica piratata de pe net... si-a facut treaba cu gps-ul
De la Israel, 30 iun - 1iul 2013, de la Eilat-M. Rosie la Ashkelon-M. Mediterana


De la Israel, 30 iun - 1iul 2013, de la Eilat-M. Rosie la Ashkelon-M. Mediterana


valuri mari la Mediterana:
De la Israel, 30 iun - 1iul 2013, de la Eilat-M. Rosie la Ashkelon-M. Mediterana


De la Israel, 30 iun - 1iul 2013, de la Eilat-M. Rosie la Ashkelon-M. Mediterana


adică patru mări
De la Israel, 30 iun - 1iul 2013, de la Eilat-M. Rosie la Ashkelon-M. Mediterana


De la Israel, 30 iun - 1iul 2013, de la Eilat-M. Rosie la Ashkelon-M. Mediterana


De la Israel, 30 iun - 1iul 2013, de la Eilat-M. Rosie la Ashkelon-M. Mediterana


Dupa ultima baie a vacantei, am luat masa pe plaja si, pe la 11: directia Ierusalem




Slideshow, filmulete si poze in format mare: Aici




articolul anterior: Iordania, de la Petra la Aqaba - Marea Roşie

articolul urmator: Israel, Ierusalem

miercuri, 10 iulie 2013

Israel, 25 iunie 2013

Prin februarie 2013, gasesc o stire: Wizzair inaugureaza un nou zbor, pe directia Tel Aviv. Vazand preturile, ne-am aruncat direct: Bucuresti Otopeni - Tel Aviv (Israel), 3 persoane, ca juniorul de 4 ani e considerat pentru companiile aeriene la categoria "adult"...so 3 persoane si un bagaj de cala (ca e scump asta) 1100 ron.

 Dupa cateva luni, in ziua de gratie, luni 24 iunie, plecam la mare...sa facem baie....asa stia Andreiutul. Conduc o noapte intreaga pana la Otopeni, lasam masina in parcarea aeroportului (160ron pe 8 zile) si ne imbarcam fara incidente...doar cu Andreiutul obraznic ce nu trebe scapat din ochi prin multime.
De la Israel, 25 iunie 2013
De la Israel, 25 iunie 2013
dupa Mediterana apare Israelul, tara #36:
De la Israel, 25 iunie 2013
De la Israel, 25 iunie 2013
De la Israel, 25 iunie 2013
Zborul decurge fara probleme, am avut un set de 3 scaune pe care am dormit, formalitatile de intrare n-au fost asa greoaie cum ma asteptam, coada vreo 15-20 minute la 8 ghisee (separat pentru "straini"), intrebari despre cazari, traseu si perioada de stat si gata...ne indreptam spre inchiriat masinade la Eldan ca astia is cei mai ieftini si se poate si rezerva chiar si cu un card de debit. Total cost 292$ plus 300$ depozitul , suma blocata pe card si eliberata la 5 zile dupa ce ne-am intors acasa. Noi am mai platit inca 100$ o extra-asigurare ce acoperea si penele, zgaraieturile de pe masina, faruri/stopuri/becuri sparte/arse ,pete pe canapele s.a... Le-am semnat ca primaru' ca oricum nu intelegeam ebraica lor cand au notat toate problemele(minore) ale masinii...

Important e c-am vazut suma si confirmata primind un "brd-sms" pe loc: opriti/blocati total 2420ron...pfff aproape jumatate din bugetul excursiei... Tipul imi explica pe loc cum se conduce acest Chevrolet Sunny, clasa E (deci nu e chiar d-aia mica si ieftina gen clasele A si B), transmisie automata: am retinut P-parking, R-inapoi, D-inainte...asta era simplu...mai complicat era ca la fiecare pornire trebuia bagat un cod de 5 cifre plus steluta * ca altfel nu pornea.

 Gata...aerul conditionat mergea struna...pornim...ca n-am mai stat sa bag telefonul gps ca mai pierdem o ora...din plaja... din memoria google-street-view-ului...

De la Israel, 25 iunie 2013
De la Israel, 25 iunie 2013
De la Israel, 25 iunie 2013
Ma iau dupa indicatoare spre Tel Aviv prin maţele alea de autostrazi cu 3-5 benzi pe sens , ma ratacesc un pic, dar prind pana la urma Highway 2 spre Haifa, nordul Israelului, aproape de Liban, unde ochisem de-acasa o plaja linistita cu parcare gratis.
Vizualizare hartă mărită .

 . Pe drum iesim sa dam de un complex comercial unde facem rost de sekeli ( foarte frumos colorati in genul francilor elvetieni)la un ATM si aprovizionam ca mancare si apa, apa si iar apa, nu-mi amintesc sa mai fi cumparat vreodata apa cu baxul. Si apa noastra de Timisesti e incomparabila cu a lor...indiferent de cat de "sfanta" ar fi ea. In complexul asta de pe marginea autostrazii, f. modern dam si de primii soldati asa cum ii stiam, cu pistoalele mitraliera cu teava scurta. Controleaza peste tot daca li se pare ceva suspect. Preturile din zona ne ies aproape dublu decat la noi, la sucuri, lapte, paine, fructe, da' asta e...
De la Israel, 25 iunie 2013
intrare in Haifa
De la Israel, 25 iunie 2013
De la Israel, 25 iunie 2013
De la Israel, 25 iunie 2013
Dupa baie ne orientam sa vedem Gradinile Bahai, punct turistic maxim de interes din zona... Mare chin cu telefonul/gps...1/3 din ecran e distrus display-ul...harta e in ebraica...iar eu trebuie sa aleg punctul de destinatie direct pe harta orientandu-ma dupa numerele autostrazilor, marea si lacurile din zona ca sa-mi dau seama(din memorie de pe google de-acasa) pe unde ar fi orasul de destinatie si apoi zona din oras unde trebuie sa ajung. Oricum in Israel e ca-n Olanda, orice baba si orice copchil de pe strada stie engleza. mai greu e ca ziua nu vezi pe nimeni pe strazi...doar turisti ca noi, intreband si ei: "unde-s gradinile?" sau "trebuie sa platim daca parcam aici?".
De la Israel, 25 iunie 2013
De la Israel, 25 iunie 2013
La Bahai/Haifa, centrul mondial al acestei culturi la 4 dupa-amiaza se inchidea, asa ca sesiunea de poze a fost scurta. Ne indreptam apoi, dupa o scurta ratacire pe muntele Carmel din zona, spre Tiberias spre lacul cu acelasi nume, cunoscut si sub numele de Marea Galileei...dincolo de care sunt inaltimile Golan, disputate cu Siria de-a lungul timpului... Foarte aglomerat drumul. de parca toata populatia Israelului era in masina la ora aia...
De la Israel, 25 iunie 2013
La un moment dat cand incepe o coborare abrupta vedem ca am ajuns la nivelul marii: 0 metri altitudine, marea(lacul) de sub noi fiind la minus 209.
De la Israel, 25 iunie 2013
Vom ramane sub nivelul marii cateva sute de km de aici spre sud de-a lungul frontierei cu Iordaniei / de-a lungul raului Iordan si mult dupa Marea Moarta, pana aproape de Eilat, cel mai sudic loc din Israel, la Marea Rosie. Ne indreptam direct spre Yardenit, o locatie imediat la sudul lacului pe raul Iordan care se formeaza (si tot odata se varsa in nord in) din aceasta mare/lac.
De la Israel, 25 iunie 2013
o poza de pe net despre cum "se lucreaza" aici:
Si aici am prins ora inchiderii asa ca revenim la malul lacului, unde e plin de locuri de scaldat, noi gasind chiar intr-un camping si locul de unde se formeaza iarasi raul Iordan si nu ratez ocazia sa fac baie si in el, un rau surprinzator de curat in zona aia...
De la Israel, 25 iunie 2013
baia in Marea Galileei:
De la Israel, 25 iunie 2013
De la Israel, 25 iunie 2013
si baia in Iordan:
De la Israel, 25 iunie 2013
De la Israel, 25 iunie 2013
Pentru ca deja se facea brusc noapte(pe la 19-20 ora locala, desi eram in iunie) urcam pe malul vestic spre cel mai mare oras din zona, Tiberias. Il vizitam prin zona centrala...magazine ca la noi la mare, faleza, promenada, barci, vaporase, muzica, suveniruri, hoteluri scumpe. Gasim chiar in centru gratis si un loc super de parcare, cu toaleta curata si deschisa non-stop alaturi.
De la Israel, 25 iunie 2013
La ora 10 deja sforaiam in masina, cel mai bine dormind Andreiutul care avea toata canapeaua din spate la dispozitie. Temperatura: ideala. O sa-i ducem dorul in restul sejurului cand aproape ca ne vom topi.
  Toate pozele si filmuletele primei zile le gasiti cu un click:  AICI


  

 articol urmator: Israel, Masada, Marea Moartă

luni, 23 iunie 2008

Viva Espana !!!

Daaa...ce frumos...cald, soare, palmieri....stau pe marginea piscinei, pe sezlong, marea e in spate, lumea se balaceste in piscina, cum fac si eu din cand in cand, mai trec pe la laptop si mai citesc un ziar, mai butonez cate ceva..., mai trag un vin rosu, mai admir niste frumuseti...nordice(!?!sic)....c'est la vie!! Regretul e ca nu pot imparti cu mai multi aceste clipe....
Pe plaja marii topless cu duiumul...






Altfel.
Ieri am fost prin Barcelona, cu trenul, o ora, 6 euro dus-intors... un traseu extraorinar, numai pe plaja prin toate statiunile...o ora de admirat altele...topless si chiar nudies :)


trenul care nu era mai prejos decat unul elvetian





In Barcelona, 5.5 euro metroul pe o zi... am trecut pe la Sagrada Familia, Nou Camp...am si fost un pic la un meci de semifinala tineret pe stadionul 2 care oricum e mai frumos decat oricare din Ro... Barcelona- Celta Vigo, apoi Placa de Catalunya si pe bulevardul lor cel mai cunoscut La Rambla pana la mare.

Aici la hotel sunt tricouri cu orice echipa de club sau nationala cu 10 euro, chiar si cu 7 , dar mai nasoala....sepci cu 6 euro si chiar cu 4 am vz cu england si argentina





in port in Barcelona






Mirador de Colon








La Rambla





Placa de Catalunya






















































mic englez fan messi


























iesirea din metrou spre stadion


Sagrada Familia






Sagrada Família (Sfânta Familie) este o uriaşă biserică din capitala Cataloniei, Barcelona (în nord-estul Spaniei). Imensa clădire este încă neterminată, deşi se lucrează la ea din 1882. Aceasta este finanţată din bani publici, cum se obişnuia în Evul Mediu. Numele oficial este Temple Expiatori de la Sagrada Família (în catalană).

Proiectul original al bisericii Sagrada Familia a fost făcut de arhitectul Antonio Gaudi, care a lucrat la el peste 40 de ani, ultimii săi 15 ani din viaţă fiind dedicaţi în exclusivitate acestuia. Estimările iniţiale, bazate pe tehnicile de construcţie ale începutului secolului 20, preconizau un termen de câteva sute de ani pentru terminarea construcţiei. Gaudi ar fi comentat, în legătură cu aceast termen: „Clientul meu nu se grăbeşte”. În prezent termenul estimat este anul 2026. După moartea lui Gaudi, în 1926, lucrările au continuat sub conducerea lui Domènech Sugranyes, până în 1936, când au fost întrerupte de Războiul Civil Spaniol.




Biserica are 18 turnuri, în ordinea înălţimii reprezentând pe cei 12 apostoli, cei 4 evanghelişti, Sfânta Fecioară şi, cel mai înalt turn, pe Iisus Hristos. Turnul central al lui Isus va avea montată pe el o cruce uriaşă. Înălţimea totală, de 170m, este cu un metru mai mică decât a unui deal de lângă Barcelona, deoarece Gaudi nu considera că lucrarea sa ar trebui să fie mai mare decât cea a lui Dumnezeu.

Biserica are 3 faţade: a Naşterii (spre est), a Gloriei (spre sud) si a Patimilor (spre vest)

A fost vizitată de 2,26 milioane de turişti în anul 2004. Cupola naosului a fost terminată în 2000 iar în prezent se lucrează la turnul lui Isus.

(by Wikipedia)

























preturi din hotel(4 piscine, plus una acoperita, 3 baruri, lift exterior panoramic s.a.)




















































continuare >>> Beziers - probleme