duminică, 18 ianuarie 2009

Fotbal fara frontiere: Vietnam - Thailand: 1-1

Acum doua saptamani (28 dec 2008) a avut loc la Hanoi returul unei cupe de care n-am auzit vreodata AFF Suzuki Cup.

In tur Thailanda - Vietnam 1-2 .
In a doua mansa, la 0-1 (se mergea in prelungiri, nu se aplica regula golurilor mai multe in deplasare) in min 90+4 a egalat numitul Le Cong Vinh , care a devenit erou al natiunii...

Greu de crezut cate patimi mai poate face fotbalul si asta tocmai in Asia de Sud-Est, in aceasta tarisoara pe care o credeam la fel de comunista ca si Coreea de Nord...

In video, cam de la minutul 1:10 incepe fiesta... Camera de filmat isi pierde stabilitatea, meciul n-a mai putut fi reluat, arbitrul a fluierat finalul,iar autorul golului a iesit aproape lesinat.Dupa meci din Hanoi pana in Saigon s-a sarbatorit de parca ar fi castigat World Cup. Din toate filmuletele de pe youtube l-am ales pe asta in comentariul local... oricum si crainicii de pe ESPN erau la fel de extaziati ca acestia doi.